Terápiák
Egy gyógytornász legfontosabb eszközei az esze, a szeme, a keze és a szíve, melyeket megfelelő kezelési eljárások pontos ismeretével és páciense együttműködésével ötvözve, kisebbfajta csodát vihet véghez.
McKenzie terápia
A McKenzie módszer elsősorban gerincproblémák, gerincsérv illetve ízületi problémák speciális vizsgálati- és kezelési rendszere. Az egyik legelismertebb, megbízható, kutatásokon alapuló eljárás a világon, mely számos mozgásszervi eltérés kezelését szolgálja és amely a páciens aktív bevonását szorgalmazza panaszai enyhítésében, megszüntetésében a terápia során.
A módszert egy új-zélandi fizioterapeuta, Robin McKenzie fejlesztette ki a 60-as években. Megfigyeléseinek alapja, hogy a gerinc bizonyos gyakorlatai jelentős javulást eredményeznek egyes pácienseknél, elősegítve, hogy mihamarabb visszatérhessenek normál, mindennapi tevékenységeikhez.
A módszerrel pontosan meghatározható a diagnózis és ezáltal az azt követő kezelési terv, mely a diagnózishoz igazodik. Ezek alapján elég jól megjósolható annak hatása, a beteg tünetei alapján.
Gerincsérv esetében a gyakorlatokkal megpróbáljuk a fájdalmat ún. centralizálni, vagyis a perifériáról /az esetlegesen a végtagokba sugárzó fájdalmat/ a gerinc irányába elmozdítani. Célunk ezzel, az ideggyököt érintő kompresszió csökkentése, mellyel a panaszok is igen hamar jelentősen enyhülnek számos esetben.
Személyes tapasztalatom, hogy a tartós változáshoz elengedhetetlen, hogy nagyon határozott, célzott gerinctorna egészítse ki a terápiát, mely az egész törzsizomzat megerősítésével, illetve az érintett gerincszakasz stabilizálásával a panaszmentes, megszokott életvitelt segíti elő; mindezt kiegészítve a következményes izomfeszülések oldásával, masszázzsal, manuális terápiával, nyújtó gyakorlatokkal.
Kinesio Tape
Az 1970-es években Kinesio Kase japán kiropraktőr dolgozta ki a Kinesio Tape/ Kinesio szalag alaptörténetét. Tapasztalatain keresztül felismerte, hogy a fájdalom számos esetben az izmokat és ízületeket körülvevő szövetek működési zavaraiból erednek; illetve az ízületi problémákat sokszor az adott ízület mozgatásában résztvevő izmok egyenetlen tónuseloszlása idézi elő.
A megfelelő technikával felhelyezett szalag /tape/a receptorok ingerlésén, a mikrokeringés javításán és a nyirokrendszer aktivizálásán keresztül, a test öngyógyító folyamatait mozdítja elő. Felhelyezési technikától függően hatása lehet fájdalomcsillapító, izomlazító; támogathatja az inakat, szalagokat, ezáltal stabilizálva az adott ízületet; segítheti az izomfunkciót és a normál izomtónus kialakulását; összességében felgyorsítja a regeneráció folyamatát, ugyanakkor rugalmasságánál fogva a mozgást nem akadályozza.
Használata nagyon sokrétű. Csak néhány esetet említve, többek között alkalmazható: izomhúzódások, ficamok, ízületi instabilitás, megrövidült, gyulladt inak, izmok kezelésben; (teniszkönyök, golfkönyök, hanyagtartás, gerincferdülés…) kiegészítő terápiájaként.
Core stabilizáció
Core izmoknak azokat a mély izmokat nevezzük, melyek elsődleges szerepet töltenek be a gerinc stabilizálásában. Ezek az izmok kiemelkedő fontosságúak a mindennapi, hétköznapi mozgások, tevékenységek során is. Épp ezért megerősítésük, és fitten tartásuk különösen fontos a gerinc sérüléseinek, korai elváltozásainak elkerülésében, valamint a már bekövetkezett problémák és abból adódó tünetek csökkentésében, illetve lehetőség szerint a panaszok teljes megszűntetésében. Így a tréning ajánlott mindazoknak, akik ülőmunkát, vagy épp nehéz fizikai munkát végeznek; azoknak, akik szeretnék megelőzni a komolyabb elváltozásokat, fájdalmakat, és azoknak, akik panaszaik oldására törekszenek.
Szegmentális stabilizációs kezelés
Manuálterápia
Schroth terápia
Az 1900-as évek elején, Katharina Schroth által kifejlesztett, elsősorban a gerincferdülés kezelését szolgáló komplex módszer, egyben annak egyik leghatékonyabb módja. Schroth rájött, hogy a gerinc oldalirányú görbületei annak csavarodásával is járnak, így kezelésébe ennek korrigálását is be kell iktatni. A háromdimenziós, aszimmetrikus eltérést, háromdimenziós aszimmetrikus kezeléssel kell korrigálni, melynek egyik fontos eleme a helyes légzéstechnika.
A módszer lényege a gerinc maximális aktív nyújtásával és a háromdimenziós légzéssel a törzs visszaforgatása korrigált testhelyzetbe, majd ennek megtartásával célzott izomerősítés, melynek célja a gerinc stabilizálása a korrigált helyzetben, ezáltal a progresszió lassítása, illetve a deformitás csökkentése.
TRX
Totalbody Resistence Exercise – jelentése: teljes testtel végzett ellenállásos edzés.
Az amerikai haditengerészet elitalakulatánál fejlesztették ki a módszert az ezredforduló környékén. Lényege, hogy a gyakorlatok során ellenállásként a test saját súlyát használjuk fel. A függesztési ponttól való távolság, illetve a test és a talaj által bezárt szög határozza meg a gyakorlatok nehézségi fokát. Mivel ez a távolság könnyen változtatható, szinte bármilyen fittségi szinten alkalmazható. Az erő, állóképesség, koordináció és a core izmok edzésének, fejlesztésének kiváló eszköze. A gyakorlatok könnyített változatban is végezhetők, így a gyógyászatban, rehabilitációban éppúgy alkalmazható, mint egyéb tréningek során.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a kivitelezés helyes technikájának elsajátítása a TRX és a többi módszer esetében is elengedhetetlen és mindenképp szakember segítségével tanácsos. A helytelen pozícióban és technikával végrehajtott feladatokkal akár ronthatunk is meglévő panaszainkon, melyet célszerű inkább elkerülni.
Fascia Release Terápia
A fascia a testünk izmait, belső szerveit behálózó rugalmas kötőszövet, mely szöveti és funkcionális értelemben is teljes egységet alkot szervezetünkben. Ez a rugalmas kötőszövet receptorokban, idegvégződésekben rendkívül gazdag, illetve a testünk külső és belső ingerekre adott reakcióira rendkívül érzékeny és annak változásait követi. Fájdalom generálta izomfeszülés például maga után vonja az azt körülvevő fascia feszülését is, mely további egyensúly eltolódást eredményez. Ennek következménye lehet a fokozódó fájdalom, esetleg újabb tünetek megjelenése. Az izmok nyújtása azonban nem elegendő a feszülés feloldásához, a tartós változáshoz magát a fasciát is oldani kell.
Ennek kétféle módja létezik: SMR hengerrel végzett önmasszázs, nyújtás; illetve terapeuta segítségével manuálisan végrehajtott oldás, melynek számos változata létezik. Sportsérüléseknél, rándulások, ficamok, húzódások után, tartós nyugalmi időszakot követően, műtétek után, szokatlan, ismeretlen eredetű fájdalmak esetén mindenképp érdemes a fascia oldására gondolnunk, mint lehetséges megoldásra a fájdalom megszüntetésében.
Neurodinamikai (idegmobilizációs) kezelés
Flossing
Kapcsolat
1139 Budapest Frangepán u. 24.
1139 Budapest Frangepán u. 24.